Wracam na stronę główną

Zainwestuj w Wiązowie



Informacja Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 28 października 2024 08:00

 

Krus

Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Strzelinie przypomina, jak bezpiecznie pozyskiwać drewno opałowe. Używanie ostrych narzędzi takich jak: piła, siekiera czy pilarka, wiąże się z ryzykiem wypadku, dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach przy pracy z nimi.

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków podczas prac w gospodarstwie jest niewłaściwy sposób ścinki i obalania drzew, który może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Aby eliminować zagrożenie wystąpienia wypadku, należy:

  • Zadbać o dobrą organizację pracy
  • Nie demontować fabrycznych systemów bezpieczeństwa na pilarkach łańcuchowych
  • Używać tylko sprawne i dobrze konserwowane narzędzia - z osłonami i zabezpieczeniami
  • Nie naprawiać sprzętu przy włączonym napędzie
  • Poprawnie eksploatować maszyny i urządzenia
  • Pracować w odpowiedniej odzieży oraz z zabezpieczeniem wzroku i słuchu
  • Przystępować do pracy w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Obrazek - Mądrze postępuj

Spośród najczęściej używanych narzędzi do obróbki drewna w gospodarstwach rolnych jest pilarka łańcuchowa. Ze względu na nieosłonięty element tnący, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa osoby, przez którą jest używana. Dlatego, tak ważne jest przed rozpoczęciem pracy zapoznanie się z instrukcją obsługi, sprawdzenie działania hamulca bezpieczeństwa i ostrości łańcucha, wyprofilowanie ogranicznika głębokości ogniw łańcucha oraz mocowanie ostrogi. Łańcuch musi być dobrze naciągnięty, z zachowaniem odpowiednich kątów ostrzenia. W zależności od częstotliwości używania sprzętu, raz w roku łańcuch pilarki należy oddać do serwisu ostrzącego.

Uruchamiaj bezpiecznie

Nie wolno uruchamiać pilarki bez jej unieruchomienia. Pilarkę należy uruchamiać z ziemi, poprzez włożenie stopy w tylny uchwyt sterujący lub w pozycji stojącej, poprzez ściśnięcie udami. Należy pamiętać, że minimalna odległość od osoby uruchamiającej pilarkę to 3 metry i nigdy nie wolno unosić pilarki powyżej linii barków. Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważne jest przestrzeganie tych kilku zasad tak, aby nie doprowadzić do niekontrolowanego uderzenia prowadnicy i pracującego łańcucha w części ciała, powodującego poważne uszkodzenia.

Odzież ochronna

Przy pozyskiwaniu drewna należy zadbać o odzież ochronną. Prace wykonywane powinny być w  długich spodniach lub nogawicach z wkładką antyprzecięciową, rękawicach, specjalnych butach na protektorze z metalowymi elementami na noskach, kasku wraz z ochronnikami słuchu i siatką albo okularami na oczach. Strój powinien być dobrze pozapinany, przylegać do ciała tak, aby była możliwość swobody ruchu.

Stan psychofizyczny rolnika

Podczas prac związanych z pozyskiwaniem drewna należy uwzględnić fakt, że jest to praca dla zdrowych i silnych mężczyzn. Rozpoczynając ją, należy być wypoczętym i skoncentrowanym. Nie powinno się pracować, jeśli samopoczucie i stan fizyczny nie gwarantują naszego bezpieczeństwa. Do podstawowego wyposażenia pilarza należy zaliczyć opaskę uciskową, która stanowić będzie przydatną rzecz w razie doznania urazu. Niedopuszczalna jest praca po spożyciu alkoholu!

Obrazek przedstawiający drewno

 

Apolonia Macuga
Specjalista
PT KRUS w Strzelinie

Opracowano na podstawie broszur prewencyjnych wydanych przez Centralę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym” oraz „Bezpieczna praca z maszynami rolniczymi”.