Wracam na stronę główną

Zainwestuj w WiązowieIzba Pamięci Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Pawlak   
piątek, 31 maja 2013 09:10

DSC_0300_-_Kopia

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wiązowskiej we współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Wiązów złożyło wniosek na realizację projektu pt. „Śladami dziedzictwa historycznego Gminy Wiązów”, którego celem jest promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

 

W ramach tego projektu planuje się stworzyć gminny szlak historyczny poprzez oznakowanie tablicami miejsc na terenie gminy Wiązów, które przybliżą mieszkańcom doniosłe fakty z przeszłości. Oprócz tego, powstanie w ratuszu Historyczna Izba Pamięci - miejsce gromadzące dobra kulturalno – historycznego dziedzictwa mieszkańców miasta i gminy Wiązów oraz regionu.

Będzie tam zbiór dokumentów i przedmiotów dotyczących dziejów miasta i okolic oraz życia codziennego mieszkańców. W marcu tego roku członkowie Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Wiązowa, którzy mieszkają w Bielefeld, przekazali pamiątki z czasów przedwojennych. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty wydane przez pierwszego wiązowskiego naczelnika, oryginalne zdjęcia z odsłonięcia pomnika lwa z 1926 roku, duża kolekcja widokówek, a także urządzenie do skręcania cygar oraz paczka tytoniu z wiązowskiej fabryki. Eksponaty będą wystawiane na profesjonalnych wystawach stałych i czasowych w gablotach Izby Pamięci przeznaczonych do zwiedzania. Według planów Izba zostanie połączona z salą ślubów, będą się w niej również odbywały lekcje historyczne i ważne uroczystości.

Jeżeli ktoś posiada w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, zdjęcia, materiały lub interesujące wspomnienia dotyczące historii miasta i gminy Wiązów oraz ludzi związanych z naszą gminą, zachęcamy do podzielenia się nimi z pozostałymi mieszkańcami poprzez przekazanie ich oryginałów lub kopii/skanów do zbiorów Izby Pamięci.

W chwili obecnej trwa remont pomieszczenia, w którym będzie mieściła się Izba Pamięci. Nie jest on objęty środkami z projektu. Urządzenie wysokiej klasy historycznego miejsca, które będzie wizytówką naszego regionu, wymaga dużych nakładów finansowych. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby wspomóc finansowo remont, może to zrobić wpłacając dowolną darowiznę na konto Gminy:


Numer konta 91 9585 0007 0040 04001544 0003
dopisek Izba Pamięci

Zdjęcia

Wnętrze Izby Muzealnej

Otwarcie Izby Muzealnej

Spotkanie z 18-latkami

50-lecie pożycia małżeńskiego

Anna i Marian Skorupscy